2109/​174

Et par japanske vaser af porcelæn med lakdekoration dekoreret i farver og guld med blomster og fugle i udsparede felter. Base af træ med lak og guld dekoration. 19. årh. H. 34 cm. (2)

Proveniens: Borupgård gods, Snekkersten. Vibeke og Ivar H. Hasselbalchs samling.

store afslag på træbasen, afslag på lakken på porcelænet

Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021

Vur­dering

2.000 kr.

Hammerslag

2.300 kr.

11 bud

1174 (Autobud) 2.300 kr.
934933 2.200 kr.
1174 (Autobud) 2.000 kr.
934933 1.950 kr.
1174 (Autobud) 1.750 kr.
934933 1.700 kr.
1174 (Autobud) 1.600 kr.
934933 1.550 kr.
1174 (Autobud) 1.100 kr.
934933 1.050 kr.
1174 1.000 kr.