2109/​174

Et par japanske vaser af porcelæn med lakdekoration dekoreret i farver og guld med blomster og fugle i udsparede felter. Base af træ med lak og guld dekoration. 19. årh. H. 34 cm. (2)

Proveniens: Borupgård gods, Snekkersten. Vibeke og Ivar H. Hasselbalchs samling.

store afslag på træbasen, afslag på lakken på porcelænet

Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

11 bud

(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
1.950 DKK
(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK