1946/​72
Engelsk kaffeservice af delvis forgyldt sterlingsølv. Mester Edward & John Barnard, London. Vægt ca. 2395 gr. H. 13–26. (4)

Be­skriv­el­se

Engelsk kaffeservice af delvis forgyldt sterlingsølv, bestående af kaffekande, tekande, sukkerskål og flødekande. Mester Edward & John Barnard, London 1857–58. Vægt ca. 2395 gr. H. 13–26. (4)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Graveret med monogram. Få mindre buler.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Sølv ▸ Ældre sølv

Vur­dering

10.000 kr.

Hammerslag

8.500 kr.

(Autobud) 8.500 kr.
8.000 kr.
7.500 kr.
7.000 kr.