2050/388
Et par lysestager af hvid alabast og bronze, hver med to lysarme, opsat på firsidet fodstykke. 19. årh. H. 25,5. (2)
Fodstykker med mindre kanthak. Perlestaf udskiftet på toppen af den ene lysestage, erstattet af kæde. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag