2043/198
Rokoko samovar af messing, balusterformet korpus på tre svungne ben; tre haner udformede som dyrehoveder. 18. årh. H. 41.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker. Loddet.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag