905/​312

Østindisk chatol af parduk og mahogni, indlagt med ibenholt og elfenben, toppen prydet med tre udskårede vaser og gennembrudt galleri, herunder et par store døre, skrå skriveklap bag hvilken talrige skuffer, den ene med initialerne 'HCL' og dateret 1793, underdelen med store skuffer og tilspidsede ben. Antageligt Vizagatam, 18. årh.s slutning. H. 250. B. 126. D. 60.

Chatollet her er et eksempel på østindisk arbejde, som højst sandsynligt er fra byen Vizagapatam i provinsen Andra Pradesh. I første halvdel af det 18. årh. begyndte snedkere af Kamsali-kasten at kombinere deres traditionelle færdigheder af indlagt elfenben med vesteuropæiske møbelsnedkerteknikker baseret på hollandske, engelske eller portugisiske modeller. Disse møbler blev fremstillet for at imødekomme den tids herskende smag de europæiske bosættere og handlende havde.

Litteratur: Amin Jaffer, Møbler fra Britisk Indien og Ceylon, 2001. Lignende møbler findes i samlingerne på Victoria and Albert Museum, London.

Møbler, kunsthåndværk og tæpper, 1. december 2021

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag