1627/107
Bouilotte bord af mørkbejdset træ, med plade af broget marmor og påsatte plaketter af bisquit. Louis XVI form, 20. årh.s første halvdel. H. 72. Diam. 48.
Proveniens: Højriis Slot på Mors. Bog om slottet medfølger.
Brugstegn og slitage. Marmorpladen har været revnet og fremstår repareret.
Ældre malerier og møbler, 4. juli 2016
Vurdering
Hammerslag