1627/​107

Bouilotte bord af mørkbejdset træ, med plade af broget marmor og påsatte plaketter af bisquit. Louis XVI form, 20. årh.s første halvdel. H. 72. Diam. 48.

Proveniens: Højriis Slot på Mors. Bog om slottet medfølger.

Brugstegn og slitage. Marmorpladen har været revnet og fremstår repareret.

Ældre malerier og møbler, 4. juli 2016

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK