Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933)
“Før Frokost”. Motiv fra Capri. En ung pige sidder i en skyggefuld gårdhave og læser. Der er dækket op til to personer med frugt og vin. Sign. Peter Ilsted 1891. 53×38.
Udstillet: Charlottenborg 1892 nr. 238.
Proveniens: Kunsthallen auktion 305, 1973 nr. 93, afbildet s. 21.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 9. juni 2020