Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
“Diplomat”. Arbejdsbord af Rio-palisander med profileret sarg, opsat på let tilspidsende ben. Front med to skuffesektioner med hver to skuffer og en udtræksplade. Udført hos France & Søn, med plakette herfra. H. 72. B. 95. L. 190.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Brugsslitage, ridser og mærker. Top med nuanceforskel pga. sollys. Top med et par slibemærker.
Moderne kunst og design, 1. september 2015
23 bud