1924/​8520

Schweizisk armbåndsur af 14 kt. guld, firesidet kasse, sølvfarvet skive med arabertal og små sekunder, blånede visere, værk mærket Swiss Made, 16 Jewels. Bagkasse graveret med mitrakronet kyrillisk signatur Olga for Storfyrstinde Olga Alexandrovna af Rusland. Ca. 1920. Kasse 29×29 mm. Senere rem.

Proveniens: Gave fra Storfyrstinde Olga Alexandrovna til danske sælgers russiske far, der var del af det russiske emigrantmiljø omkring Storfyrstinden i København.

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive anløbet. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Russisk tema, 13. juni 2019

Ure ▸ Rusland

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

11 bud

10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK