Patrick Nordström (f. Höganäs 1870, d. København 1929)
Georg Thylstrup (f. Roskilde 1884, d. København 1930)
Stor bordlampe af stentøj dekoreret med grågrøn glasur med lysere grønne elementer. Sign. monogram, 11–11 1918, I. Kgl. P. Montering af patineret bronze. Ej stemplet. H. inkl. montering 32,5. H. inkl. skærmholder 56/59.
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 5. oktober 2021
19 bud