900/​638

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“FJ 53”. Et par armstole med stel af nøddetræ. Sider, sæde og ryg betrukket med blågrønt uld. Formgivet 1953. Udført og en stol stemplet hos snedkermester Niels Vodder, 1960'erne, København. (2)

Proveniens: Købt af nuværende ejers forældre, 1960'erne, siden nedarvet.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1953.

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 270–271.

Design: Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 11. marts 2021

Vur­dering

100.000–120.000 DKK

Hammerslag

95.000 DKK