Samling grønlandsk kunsthåndværk af udskåret rensdyrtak og hvalben, bestående af hundeslædemodel, større og mindre tupilak, gevir udskåret med isbjørn og fanger i landskab, bæger prydet med måge, sign. Joh. H. for Johannes Heilmann, Nuuk, ca. 1937. Samt fem figurer og tupilak af udskåret fedtsten med redskaber af træ og ben. Flere signeret. 20. årh. Tupilakker H. 13 og 17. Fedtstenstupilak L. 9. Gevir L. 31. (14)
Bæger med reparation på kant. Jæger i kajak mangler åre. Mindre tupilak med rester af lim ved fod. En figur med afslag på fod.