12008/139
Carl M. Cohr
Et sæt på syv frugtknive med skafter af sølv, hamret overflade og stiliseret ornamentik. Stålblade stemplet hos Carl M. Cohr, Fredericia and Rådvad. Skafter ligeledes stemplet for Carl M. Cohr samt anno 1930–1932. L. 17,3. (7)
Overfladeridser på greb og knivblade.
Kunst, antikviteter & design, 20. februar 2020
Vurdering
Hammerslag