2103/​508

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Den Spanske Stol”. Armstol af eg, beklædt i sæde og ryg med patineret cognacfarvet kernelæder. Model 2226. Designet 1958. Udført hos Fredericia Stolefabrik i 1980'erne.

Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, s. 136–37.

Frederik Sieck, “Dansk Møbelkunst”, s. 177.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Mindre defekt i syning mellem stof og kernelæder under sædet.

Moderne kunst og design, 19. januar 2021

Vur­dering

15.000–18.000 DKK

Hammerslag

19.500 DKK

16 bud

(Autobud) 19.500 DKK
19.000 DKK
(Autobud) 18.500 DKK
18.000 DKK
(Autobud) 17.500 DKK
17.000 DKK
16.500 DKK
16.000 DKK
15.500 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK
13.500 DKK
13.000 DKK
12.500 DKK
12.000 DKK