1419/​42

Stor Böhmisk glaskrone med tolv svungne og snoede glasarme, prydet med bladformede prismer og glashorn, monteret til el. Barok form, 19. årh.s slutning. H. 105. Diam. 90.

En arm repareret med bly. Brugsslitage.

Ældre malerier og møbler, 5. maj 2014

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK