1419/42
Stor Böhmisk glaskrone med tolv svungne og snoede glasarme, prydet med bladformede prismer og glashorn, monteret til el. Barok form, 19. årh.s slutning. H. 105. Diam. 90.
En arm repareret med bly. Brugsslitage.
Ældre malerier og møbler, 5. maj 2014
Vurdering
Hammerslag