1510/​1528

Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med blomstrende prunus, på stand af udskåret træ. 19. årh. H. 42 cm./inkl. stand 49 cm.

Brændingsfejl. Indvendigt: Sider med to stjernerevner samt revne. Udvendigt: Glasur fejlbrænding samt ridse/afslag i glasur. Topkant med lille afslag. Lågkant med to små afslag, indvendige lågkant med små afslag, lågknop med større glasurafslag. Stand med revner, afslået topkantstykke.

Varia, 5. marts 2015

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK