2435/​581

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH 3½/2”. Bordlampe med fod af brunmalet jern. Stamme af bruneret metal. Topdæksel og fatninghus af brun bakelit, gennemgående afbryder. Over- og underskæm af flerlags opalglas, mellemskærm af etlags opalglas. Skærmophæng med trådben. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. H. 45. Diam. 33.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Et trådben med senere lodning/reparation. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

I Aarhus
Vur­dering

10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?