2424/​137

Antikt firdobbelt dateret Perepedil tæppe, Kaukasus. Klassisk design med stiliserede bukkehorn og fuglemotiver. Dateret 1330=1911. 135×110.

Slidte kanter. Slidte frynser. Flossede ender. delvis flossede kanter. Jævnt slidt. Områder med hård slitage og synlig grundvæv. Ene ende med plet. Korrosion af mørkebrun farve.

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK