2424/137
Antikt firdobbelt dateret Perepedil tæppe, Kaukasus. Klassisk design med stiliserede bukkehorn og fuglemotiver. Dateret 1330=1911. 135×110.
Slidte kanter. Slidte frynser. Flossede ender. delvis flossede kanter. Jævnt slidt. Områder med hård slitage og synlig grundvæv. Ene ende med plet. Korrosion af mørkebrun farve.
Vurdering
Hammerslag