318/6
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-Kogle”. Pendel med blade af børstet stål, fatningshus af højglansforkromet optrukket aluminium. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 48.
Proveniens: Sælges på begæring af Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet.
Almindelig alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Tvangssalg, 12. december 2016
Vurdering
Hammerslag
15 bud