2045/204
Et dørforhæng samt del af dørforhæng af silke, broderet med blomster, fisk og skrifttegn. 20. årh.s. første halvdel. L. ca. 40–200 cm. (2)
Proveniens: Dansk privatsamling baseret på to generationers ophold i Kina 1885–1945.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Pletter, mindre rifter.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020
Vurdering
Hammerslag