2437/283
Antageligt senempire sennepskrukke af sølv med hanke og lågknop i form af svaner, indsats af messing. 19. årh. Stemplet 830 samt graveret talrække i bunden, Teske af sølv medfølger. Mester Evald Nielsen 1922. Samlet vægt uden indsats ca. 250 g. H. 16,5. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Knækket to steder. Antageligt senere messing indsats.
Vurdering
828522 |