Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
“Den røde redningsbåd sejler ud”. Studie. Sign. M. A. Olie på træ. 39×52.
Det færdige værk fra 1920 blev solgt ABR auktion 811, 2010 nr. 398 til et hammerslag på 270.000 kroner.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og antikviteter, 10. september 2012
33 bud