1908/​638

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Lav lænestol med ben af teak, sider, ryg og løse hynder betrukket med cognacfarvet patineret vegatabilsk skind. Model 2207. Designet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker, primært på ben. Skind i god stand med patina og pletter. Stof under bunden med defekter.

Moderne kunst og design, 19. februar 2019

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK