Sven Wejsfelt (f. Lidköping 1930, d. Värmdö 2009)
Seks dele stentøj bestående af fem vaser og en skål. En vase og en skål dekoreret med okseblodsglasur med grønne elementer, skål desuden med metalliske elementer. To vaser dekoreret med blålige glasurer. To vaser delvis dekoreret med rødlilla glasurer på lysgul bund. Alle sign. Swen, samt med studiohånd. Rød vase dateret -77, rød skål -90, den største blå vase -77, den mindste blå vase -87, den mindste gulrøde vase -85, største gulrøde vase -87. Udført hos Gustavsberg, Sverige, den største gulrøde vase med mærkat herfra. Unika. H. 6,5–27. (6)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Rød vase med grønne elementer med flertallet reparationer og revner ved fodrand.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
21 bud