Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)
“Fra Fyrbanken mod Vest. Regn.” Parti fra Sprogø. Sign. monogram 1912. Olie på lærred. 47,5×64,5.
Udstillet: V. Winkel & Magnussen, marts 1913 nr. 63. Nævnt under “Billeder fra Sprogø” i “Fortegnelse over malerier og studier af Johannes Larsen”.
Krakeleringer og mindre afskalninger.
Ældre malerier og møbler, 26. juni 2017