Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)
Erhvervet af Den Hirschsprungske Samling i juni 2017.
Høet vendes. Sign. B. W. Olie på lærred monteret på plade. 38×48.
Udstillet: Charlottenborg, “Bertha Wegmanns Mindeudstilling“, oktober 1926, antagelig nr. 121 med titlen ”Høet vendes. Studie til det større høstbillede, Ecouen ved Paris", dateret 1888.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017