2041/748
Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Stor skål af stentøj, Kgl. P., dekoreret med olivin glasur med stregmønster. Sign. monogram. H. 21. Diam. 34,5.
Ridser og aflejringer indvendig.
Moderne kunst og design, 6. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag