2032/​1236

Toftegaard

Safirbroche af 14 kt. guld og hvidguld prydet med talrige facetslebne safirer. L. 5 cm. Vægt ca. 9 g.

Proveniens: Guldsmed Traudel Toftegaard.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ikke stemplet med mesterstempel, antageligt lavet som test-stykke eller til eget brug.

Smykker, 5. august 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.700 DKK

(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK