2032/1236
Safirbroche af 14 kt. guld og hvidguld prydet med talrige facetslebne safirer. L. 5 cm. Vægt ca. 9 g.
Proveniens: Guldsmed Traudel Toftegaard.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ikke stemplet med mesterstempel, antageligt lavet som test-stykke eller til eget brug.
Smykker, 5. august 2020
Vurdering
Hammerslag