Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 33”. Sybord af eg med top, klapper og hylde af teak, front med skuffe med ruminddeling og sytrådsholdere, hvorunder kurv af flet. Formgivet 1950. Udført hos Andreas Tuck, Odense. H. 60. L. 64/118. B. 57.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 11, november 1951, på annoncesider. Litteratur: Andreas Tuck/Salesco, katalog maj 1959.
Fremstår med kraftig alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skjolder og kraftig slitage på top. Sytrådsholdere med defekter.
Moderne kunst og design, 25. juni 2024