Aleth Bjørn (f. København 1859, d. Brooklyn 1945)
“Den gamle Serailpynt set fra Skutari. Efteraarsmorgen”. Udsigt mod Leander Tårnet. Senere betegnet Aleth Bjørn, 1891 samt signeret udstillingsetiket på bagsiden. Olie på lærred. 44×76.
Udstillet: Charlottenborg 1891, nr. 41. Signeret udstillingsetiket på blændrammen herfra.
Talrige krakeleringer. Retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 20. maj 2019
21 bud