760/​1037

C. F. Aagaard (b. Odense 1833, d. Copenhagen 1895)

“Fritvoksende Markblomster”. Sign. C. F. Aagaard 1857. Olie på lærred. 78×97.

Udstillet: Charlottenborg 1857 nr. 1. Dette maleri var ét af C. F. Aagaards første udstillingsbilleder og blev i 1857 tilkendt Neuhausens Præmie. Omtalt: Weilbachs Kunstnerleksikon bd. 9, 2000, s. 255.Proveniens: Vundet i Kunstforeningen af Baronesse Zeuthen til Tølløse og har tilhørt Grevinde L. Dannemann til Aastrup. Senere solgt på Børge Nielsens Auktioner i Vejle 9. - 10. marts 1989, nr. 590.

Additional Remarks

Auction

Selected paintings, 11 September 2006

Category
Estimate

50,000–75,000 DKK

Sold

Price realised

50,000 DKK