Carl Bojanowski (, Skt. Petersborg)
Russisk lågfad med indsats af sølv, rundt, svungne hanke prydet med bladværk og perlestaf, låg indvendigt forgyldt og med agern-formet knop. Carl Bojanowski, stemplet med den russiske dobbeltørn som leverandør til det Kejserlige Russiske Hof, guardein Alexander Nikolajevich Mitin 1856, Skt. Petersborg bymærke, lødighed 84. Vægt 1783 g. Diam. 20. L. 26.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fad let irregulær i formen. Indsats med kantrevner ved “håndtag”.
Russisk tema, 5. december 2019