Samling på fem albarelli af fajance med mange defekter et godt konservator køb, en dekoreret i farver med portræt i kartouche, de øvrige i underglasur blå med landskab og inskription. Italien og Holland, 16. årh. og senere. H. 22–26 cm. (5)
afslag på siden af albarello skårerene er inkl. en med store lime område, revner, afslag den farvede mangler øvre del. Den mest hele krukke med landskab boret i bunden
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021