Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Høj vase af stentøj dekoreret med blåsort glasur. Sign. monogram. Kgl. P. Unik. H. 22. Diam. 10.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Talrige afslag langs fodrand.