1912/709
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Rund skål af stentøj dekoreret med solfataraglasur. Sign. Salto. Kgl. P. Udført 1946. H. 8,5. Diam. 14. Diam. ved øverste kants yder-rand 11,5.
Mangler låg.
Moderne kunst og design, 19. marts 2019
Vurdering
Hammerslag
13 bud