Kresten Bloch (f. Næstved 1912, d. København 1970)
Knud Andersen (f. 1892, d. 1966)
Rund lågvase af stentøj dekoreret med okseblodsglasur. Sign. monogram. Kgl. P. Udført 1959. Forsynet med låg og stand af patineret og delvis forgyldt bronze. Stemplet monogram KA for Knud Andersen. Samlet H. 25,5.
Standens yderside med indgravering: “1936 - Odense Staalskibsværft A/S 1961”. Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 7. december 2021
21 bud