2447/​549

Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)

Jardiniere og bordlampe af lertøj med hhv. indridset og modelleret reliefdekor. Dekoreret med sort og hvid dobbeltglasur. Jardiniere sign. HAK, stemplet Danmark. Lampe utydeligt signeret. Udført hos Kähler. Jardiniere: H. 13,3. B. maks. 16. L. maks. 28. Lampe: H. ekskl. montering 28,5. H. inkl. skærmholder 53. (2)

Jardiniere: Indvendigt med nogle kalkaflejringer - hovedsageligt langs indersiden af øverste kant. Ellers intet at bemærke. Bordlampe: Oprindeligt en vase - nederste del med senere gennemboret hul til ledning. Underside med glasurafslag.

I Lyngby
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

933271 1.500 DKK