869/​980

Pierre Alechinsky (f. Bruxelles 1927)

“Retrovision premonitoire”. Sign. Alechinsky 1984 samt på blændrammen Alechinsky 1984 med titel. Akryl på papir monteret på lærred. 170×155

Udstillet: “COBRA”, Hara Museum of Contemporary Art, Tokyo, Japan, februar - marts, 1986. Udstillet: “Cobra - As reflected by the Karel van Stuijvenberg Collection”, Malmö Konsthall, Malmö, 1986, kat. nr. 14, gengivet i farver i kataloget. Udstillet: “Cobra - As reflected by the Karel van Stuijvenberg Collection”, Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 1987, kat. nr. 14, gengivet i farver i kataloget. Udstillet: “COBRA revisité”, Musée d'Art Moderne et d'Art Contemporain, Liège, Belgien, 9. april - 31. maj 1993, kat. nr. 31, gengivet i kataloget i farver, s. 57. Udstillet: “Grupo CoBrA”, Museum for Modern Art, Amstelveen, Holland, 12. juni 1996. Udstillet: “Grupo CoBrA”, Pinacoteca do Estado de São Paulo, 17. juli- 10. september 2000, gengivet helsides i kataloget i farver, s. 45. Udstillet: “Grupo CoBrA”, Casa Andrade Muricy, Brasil, 31. oktober 2000. Udstillet: Cobra Museum voor Moderne Kunst, Amstelveen. Proveniens: Karel van Stuijvenberg, Caracas, Venezuela.

Cobra, 6. december 2016

Vur­dering

1.500.000 DKK

Hammerslag

1.400.000 DKK