Sven Wejsfelt (f. Lidköping 1930, d. Värmdö 2009)
Tre vaser af stentøj dekoreret med hhv. lys grøn, brun og gul glasur. Sign. Swen samt med studiohånd. Grøn vase dateret -88, brun vase -88, gul vase -84. Unika. Udført hos Gustavsberg, Sverige. H. hhv. 19,5, 22 og 38. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
31 bud