Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Stelling pendel”. Wireophængt pendel af mundblæst tre-lags opal glas, topplade og ophæng i rustfrit stål. Indgraveret sign. monogram, no. 785. Udført og mærket hos Louis Poulsen, 2002. H. 14. Diam. 39.
Pendelen er fremstillet i et begrænset antal i 2002, som del af et sæt, i anledningen af 100 året for Arne Jacobsens fødsel.
Nogle ridser og mærker. Almindelig brugsslitage. Bundplade er knækket midt over. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Kunst, antikviteter & design, 22. oktober 2020