2414/570
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Rund vase af lertøj dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, Danmark. Udført hos Kähler. H. 35. Diam. 26.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte små glasurafskalninger, nederste kant med et mindre afslag og vasens side med en større fler-delt hårrevnedannelse.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag
23 bud