2043/983
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Pernilla”. Hvilestol med tilhørende fodskammel af formbøjet bøg. Sæder udspændt med kanvas, hynder samt nakkepude betrukket med ternet uld. Stropper samt knapper af naturskind. Udført og stemplet hos Dux. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Uoriginalt forhøjede ben.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
28 bud