2138/957
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Sengebord af eg. Front med en skuffe samt en underliggende hylde. Model 148. Formgivet 1952. Udført og mærket hos Søborg Møbler. H. 55. B. 47. D. 32.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag
18 bud