1908/783
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-Isolationslampe”. Lampefod af bakelit med 12-kantet gennemgående afbryderhus. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. H. inkl. skærmholder 47.
Litteratur: “Tænd!”, gengivet og omtalt s. 178–179.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Manglende ledning. Stamme med brud to steder. Skærme medfølger ikke. Uoriginal skærmholder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. februar 2019
Vurdering
Hammerslag
14 bud