2144/​20

Fransk søjleur af mahogni med beslag af forgyldt bronze. Empireform. 19. årh.s slutning. H. 52,5. B. 28. D. 17.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Pendul og optræksnøgle medfølger. Revner i træet. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Falmet. Urskive med krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag