903/​446

Karl Isakson (f. Stockholm 1878, d. København 1922)

“Krudthuset, Christiansø”, 1911. Sign. KI. På bagsiden attesteret: Malet af K. Isakson, Attesteres Viggo Madsen, Aage Roose. Olie på lærred. 42×50.

Litteratur: Gustaf Engwall: “Karl Isakson”, Stockholm, 1944, gengivet side 147. Litteratur: Brita Hvas: “Karl Isakson - Et liv i konsten”, 1989, gengivet i farver side 183. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1955, kat. nr. 19. Udstillet: “Karl Isakson”, Malmö Museum, 1955, kat. nr. 18. Udstillet: Riksförbundet för bildande konst. Udstillet: “Det danske landskab i kunsten”, Danmarks Naturfredningsforening, Charlottenborg, København, 1961, kat. nr. 96. Udstillet: “Skimrande västkust”, Liljevalchs, Stockholm, 1986–87, kat. nr. 102. Udstillet: “Karl Isakson”, Moderna Museet, Stockholm, 2004, afbildet helsides i kataloget side 45. Udstillet: “Alf Holm”, Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 2010, kat. nr. 7. Proveniens: Hofjægermester G.A. Hagemann, Bjersjöholm, Sverige. Proveniens: Alf Holms samling, Sverige. Derefter nedarvet i familien. Proveniens: Bukowskis Auktioner, Stockholm, 2016, kat. nr. 63.

Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK