2103/744
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Stor vase af lertøj dekoreret med lyseblå glasur og striber af hornbemalet cremefarvet glasur. Sign. HAK, 730, Danmark. Udført hos Kähler. H. 53. Diam ca. 23.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre afslag og afskalninger i glasuren.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
20 bud