2040/839
Viggo Boesen, tilskrevet (f. København 1907, d. 1985)
Fritstående hjørnesofa med armlæn og fire forben af mahogni. Fire bagben af bejdset bøg. Betrukket med grøn og lys uld. Model 107. Udført hos Slagelse Møbelværk, 1940erne. H. 70. L./B. ca. 140.
Litteratur: Slagelse Møbelværk katalog 4401, s. 27.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser, mærker, pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag
30 bud