Ellen Fischer (f. Kornerup 1889, d. 1966)
Vej i Italien. Sign. EF. Olie på plade. 20×25.
Ellen Fischer starter sin kunstneriske løbebane på teknisk skole i Odense, dernæst hos maleren Agnes Jensen, og slutteligt uddanner hun sig på Kunstakademiet i København fra 1908–1912. Hun studerer i Paris på André Lhotes maleriskole og bosætter sig herefter - med ægtefællen billedhuggeren Adam Fischer - i byernes by, 1913–33. Hendes mangeårige liv i Paris sætter et dybt og varigt præg på hendes kunst, som ikke umiddelbart lader sig indføje i dansk malertradition. I særdeleshed Cézannes, men også Bonnards og Pissarros farveanvendelse indgår i hendes maleriske sprog, hvor landskaber, opstillinger og interiører hører til den foretrukne emnekreds.
Original stand.
Moderne kunst og design, 26. oktober 2021
15 bud